Opuszczony budynek TVP S.A.

 

Opuszczony dziś budynek TVP powstał pod koniec XIX wieku, mieściła się w nim restauracja „Zinglershöhe” (pol. Wzgórze Zinglera), mieszcząca się na wzniesieniu o tej samej nazwie. W połowie lat 20. obiekt został zakupiony przez lożę masońską, od tego czasu budynek stał się miejscem regularnych spotkań wolnomularzy. Pod koniec lat 50.  w budynku rozpoczęła działalność Telewizja Polska, do czasu kiedy w połowie lat 90. oddział TVP został przeniesiony na gdańską Oliwę.

Teoretycznie wstęp na teren opuszczonego budynku jest niemożliwy, na głównej bramie wita nas tabliczka z napisem „nieupoważnionym wstęp wzbroniony, obiekt monitorowany” jednak po krótkim rozpoznaniu okazało się, że na teren można wejść na kilka sposobów.

Po przejściu przez główną bramę moim oczom ukazał się piękny, choć całkowicie zrujnowany budynek. Na pierwszy rzut oka widać, że budynek lata świetności ma już dawno za sobą. Powybijane okna i sterty butelek sugerują, że obiekt jest często odwiedzany przez „nieproszonych gości”.

Dla osób chcących odwiedzić to miejsce polecam wejście od lewej strony, gdyż nad głównymi drzwiami wiszą niebezpieczne kawałki szkła z wybitych okien.

Zdjęcia pokazują tylko część budynku, ponieważ mieliśmy mało czasu na eksplorację, ale na pewno wrócimy w to miejsce, żeby pokazać wam widoki z wieży na panoramę Gdańska- Wrzeszcza.

Zapraszam do komentowania i dzielenia się Waszymi wrażeniami z eksploracji 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz